• -11%
ksiazki_jezykowe_warszawa

Prawa wierzyciela a ochrona dłużnika w egzekucji sądowej. Teoria i praktyka

9788382359763
Ostatnie sztuki w magazynie
150,41 zł 169,00 zł -11%
Brutto Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 152,10 zł realizacja 3-5 dni + wysyłka
1 egz.

 

Nowatorska publikacja w wyczerpujący sposób przedstawiająca teorie i praktykę związaną z zagadnieniem praw wierzyciela a ochroną dłużnika w egzekucji sądowej.

Publikacja ta podejmuje problematykę relacji między uprawnieniami wierzyciela a środkami ochrony dłużnika w kontekście sądowego postępowania egzekucyjnego ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych zmian legislacyjnych w tym zakresie. Pozwala ona na zapoznanie się z tytułową tematyką zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej.

Prawo egzekucyjne jest nieodłączną cechą każdego porządku prawnego. Bez egzekucji i związanego z nią przymusu prawnego każdy system ochrony prawnej będzie niedoskonały. Egzekucja sądowa jest przede wszystkim instrumentem prawnym służącym realizacji praw wierzyciela o istotnym także znaczeniu społecznym i gospodarczym, zwłaszcza dla właściwego funkcjonowania współczesnej gospodarki wolnorynkowej.

Monografia została podzielona na dwie części kompleksowo omawiające przedmiot publikacji.

Część I. zawiera omówienie teoretycznych aspektów dotyczących:

 • funkcji egzekucji sądowej;
 • zasady równości stron w postępowaniu egzekucyjnym (m.in. miejsca zasady równości wśród zasad postępowania cywilnego; obowiązywania zasady równości stron w postępowaniu egzekucyjnym; dostępu do środków zaskarżenia i innych uprawnień procesowych; dominującej pozycji wierzyciela a ochrony dłużnika);
 • zasady dyspozycyjności w sądowym postępowaniu egzekucyjnym (m.in. definicji zasady dyspozycyjności w procesie cywilnym, zasad postępowania egzekucyjnego, pojęcia zasady dyspozycyjności w postępowaniu egzekucyjnym, czynności dyspozycyjnych stron w postępowaniu egzekucyjnym);
 • ewolucji ograniczeń egzekucji sądowej w prawie polskim(m.in. ograniczenia egzekucji w Kodeksie postępowania cywilnego z 1930 r., zmiany ograniczeń egzekucji po wejściu w życie Kodeksu postępowania cywilnego z 1964 r.);
 • przeciwdziałaniu nadmiernej uciążliwości egzekucji i szykanowaniu dłużnika w świetle postanowień Kodeksu postępowania cywilnego (m.in. problem minimalizowania uciążliwości egzekucji sądowej, istoty szykanowania dłużnika).

Cześć II. to praktyczny komentarz, w którym przedstawiono:

 • egzekucję wierzytelności bankowych w warunkach pogarszającej się sytuacji prawnej banku w sądowym postępowaniu egzekucyjnym;
 • współpracę sektora wierzycielskiego z komornikami sądowymi w zakresie działalności egzekucyjnej;
 • wpływ ograniczeń egzekucji na skuteczność egzekucji sądowej z rachunku bankowego i wynagrodzenia za pracę;
 • wpływ ustawodawstwa antycovidowego na efektywność i skuteczność egzekucji sądowej;
 • rozwiązania prawne służące realizacji praw wierzycieli w nowych ustawach o komornikach sądowych i kosztach komorniczych;
 • raport Związku Banków Polskich z 28.6.2021 r. na temat systematycznego pogarszania sytuacji prawnej banku jako wierzyciela w latach 2015–2021.

Prezentowana publikacja jest efektem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z dnia 11.6.2021 r., która odbyła się pod hasłem „Prawa wierzyciela a ochrona dłużnika w egzekucji sądowej. Teoria i praktyka" zorganizowanej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ośrodek Naukowo-Szkoleniowy przy Krajowej Radzie Komorniczej oraz Radę Izby Komorniczej w Krakowie.

Publikacja adresowana jest przede wszystkim do przedstawicieli zawodów prawniczych: sędziów, komorników sądowych, adwokatów, radców prawnych, notariuszy, aplikantów zawodów prawniczych oraz studentów prawa. Ponadto, użyteczność znajdą w niej także wszystkie inne osoby zainteresowane egzekucją sądową i prawem egzekucyjnym.

Autor
Andrzej Jakubecki
Andrzej Marciniak
Henryka Bednorz-Godyń
Józef Jagieła
Kinga Flaga-Gieruszyńska
Marcin Czugan
Olimpia Marcewicz-Kochnio
Radosław Flejszar
Rafał Fronczek
Rafał Reiwer
Rafał Łyszczek
Tadeusz Białek
Tadeusz Zembrzuski

Ziemowit Bittner
prof. UW
prof. UŁ
prof. UŚ
Rok wydania
2022
Rodzaj oprawy
Twarda
Wiek
15-99 lat
Seria
Monografie Prawnicze
Miejsce wydania
Warszawa
Liczba stron
252
Data wydania
2022-02-14
Wysokość
205
Szerokość
145
Grubość
18
Grupa asortymentowa
Prawo, Aplikacja

Odkryj bogactwo wiedzy prawnej z wydawnictwem C.H. BECK! Teraz możesz mieć najlepsze książki prawnicze w zasięgu ręki - wybierz opcję odbioru osobistego w Warszawie lub wygodną dostawę wysyłkową. 

Bez względu na to, czy jesteś studentem prawa, praktykującym prawnikiem czy po prostu pasjonatem tematyki prawnej, nasze publikacje zapewnią Ci solidne podstawy i najnowsze treści. Skorzystaj z naszej oferty już dziś i zgłębiaj tajniki prawa z wydawnictwem C.H. BECK. Oferujemy najnowsze publikacje prawnicze, komentarze, kodeksy oraz wiele innych opracowań, które sprawią, że zagadnienia prawne staną się dla Ciebie jasne i interesujące. 

Tylko teraz publikacje wydawnictwa C.H. BECK w atrakcyjnych cenach, nawet do 20% taniej! Skorzystaj z promocji już teraz!

Brak opini
Produkt dodany do ulubionych