Korzyści z czytania literatury obcojęzycznej: lepsze wyniki i przyjemność z nauki

Zanurz się w lekturze obcojęzycznej i odkryj, jak czytanie książek może przyspieszyć Twoją naukę języka. Poznaj korzyści, jakie płyną z tej formy nauki i zobacz, jak wydawnictwo ELI wspiera dzieci i młodzież w edukacji językowej.

Dlaczego czytanie książek pomaga w nauce języka?

Nie od dziś wiadomo, że czytanie książek wpływa korzystnie na nasze samopoczucie oraz rozwój intelektualny. Dotyczy to również lektur językowych. Konsumowanie dzieł literatury działa korzystnie na umysł, a pośrednio także na ciało. Naukowcy prowadzący liczne badania w tej dziedzinie są zgodni – gdy czytamy, nasz mózg uczy się koncentracji, pobudza neurony i rozwija abstrakcyjne myślenie, wzbogacając jednocześnie nasze rozumienie otaczającego nas świata.

Badania nad czytaniem literatury obcojęzycznej

Badania przeprowadzone przez Beniko Mason i Stephena Krashena wykazały, że czytanie literatury obcojęzycznej ma bardzo pozytywny wpływ na uczących się języka. Studenci, którzy brali udział w badaniu, skupiali się na czytaniu książek w innym języku, osiągając znacznie lepsze wyniki w nauce w porównaniu do pozostałych uczniów. Ich badania są wiarygodne i szeroko cytowane w literaturze naukowej, co potwierdza skuteczność metody czytania dla nauki języków obcych.

Zalety czytania literatury obcojęzycznej

Czytanie lektur w innym języku ma wiele zalet:

  1. Poszerzanie zasobu słownictwa – poznajemy nowe słowa i uczymy się ich znaczenia w kontekście.
  2. Poznawanie obcych kultur – każdy język jest mocno osadzony w kulturze, z której pochodzi, a dzięki czytaniu poznajemy kulturę danego kraju.
  3. Przyjemność czytania – jest to hobby, które sprawia radość i motywuje do dalszej nauki.
  4. Swobodna rozmowa – opanowujemy język szybciej i pewniej, co ułatwia komunikację.

Dlaczego warto czytać lektury obcojęzyczne?

Czytanie książek obcojęzycznych daje niesamowite możliwości na przyszłość, kształtując zarówno drogę zawodową, jak i umiejętności komunikacyjne, przydatne podczas podróży lub pracy za granicą. Jeśli chcesz biegle władać językiem obcym, polecamy książki do nauki języków obcych od wydawnictwa ELI.

Lektury językowe od wydawnictwa ELI

Książki językowe od ELI zostały opracowane z myślą o dzieciach i młodzieży. Każdy znajdzie coś dla siebie – bogate ilustracje z ciekawymi postaciami pomagają najmłodszym zaaklimatyzować się z nowym językiem, co zachęca do nauki i poznawania nowych słów. Dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać samodzielnie, mogą korzystać z książek z pomocą rodziców, odkrywając świat języków obcych.

Lektury dla dzieci i młodzieży

Lektury te są skierowane do dzieci uczących się w przedszkolu lub szkole podstawowej. Zawierają zarówno teksty oryginalne, jak i klasykę literatury dziecięcej. Seria ma kilka poziomów, odpowiadających umiejętnościom dziecka od A1 do A2. Każda książka jest pięknie ilustrowana, co ułatwia zrozumienie tekstu. Na końcu każdej lektury znajdują się materiały z zadaniami powtórkowymi oraz słownik obrazkowy.

Seria przeznaczona dla nastolatków zawiera prawdziwe historie oraz klasykę literatury, prezentując kulturę i cywilizację. Zakres trudności językowej odpowiada poziomom A1-B2. Na końcu każdej książki znajdują się ćwiczenia językowe, przygotowujące do egzaminów UCLES, DELF, FIT i DELE. Nagrania audio oraz animacje wybranych historii dostępne są online.

Lektury to świetny pomysł na nagrody szkolne lub prezent na zakończenie roku szkolnego. Idealnie sprawdzą się dla uczniów, którzy kochają uczyć się języków, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą obcojęzyczną.

Produkt dodany do ulubionych