• -11%
ksiazki_jezykowe_warszawa

Apelacja i postępowanie apelacyjne w sprawach cywilnych. Komentarz | Linia orzecznicza

9788383560618
168,21 zł 189,00 zł -11%
Brutto Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 170,10 zł realizacja 3-5 dni + wysyłka
84 egz.

 

W ramach dwuinstancyjności postępowania cywilnego apelacja stanowi środek odwoławczy, przysługujący od nieprawomocnych orzeczeń zapadających przed sądem I instancji (wyroków w postępowaniu procesowym i postanowień co do istoty sprawy w postępowaniu nieprocesowym). Możliwość odwołania się od wyroku jest również zapewnieniem rzetelnego procesu, który w swej złożoności może wzbudzać pewne wątpliwości i obawy.

Celem komentarza jest przede wszystkim wyjaśnienie znaczenia postępowania apelacyjnego oraz apelacji jako środka odwoławczego, a także nauczenie stosowania tego środka w praktyce prawniczej, bowiem jego umiejętne sporządzenie może stać się kluczem do uzyskania sprawiedliwego wyroku.

Praktyczny komentarz okaże się przydatny przede wszystkim w:

 • sporządzeniu apelacji,
 • skierowaniu apelacji do właściwego sądu,
 • uwzględnieniu terminu wniesienia apelacji,
 • wskazaniu w apelacji właściwego zakresu zaskarżenia,
 • skonstruowaniu skutecznych zarzutów,
 • przewidywaniu potencjalnych skutków wniesienia apelacji,
 • zapoznaniu się z regułami postępowania apelacyjnego.

Ponadto, publikacja szeroko omawia kwestie apelacji i wymogów formalnych z nią związanych, całościowego przebiegu postępowania apelacyjnego, zakresu kognicji sądu odwoławczego i ostatecznie orzeczenia sądu II instancji, m.in. prawomocności, wykonalności, zwrotu akt do sądu I instancji, cofnięcia apelacji i wielu innych.

Poza omówieniem przepisów dotyczących apelacji i postępowania apelacyjnego wyszczególniono również linie orzecznicze dotyczące poszczególnych zagadnień.

W publikacji znajdują się także przykładowe wzory apelacji, a także orzeczeń zapadających w tym postępowaniu.

W kolejnym wydaniu publikacji uwzględniono najnowszą doktrynę, orzecznictwo oraz nowelizacje. Zostały uwzględnione zmiany dotyczące m.in.:

 • wstrzymania z mocy prawa postanowienia w sprawach o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką prowadzonych na podstawie Konwencji haskiej z 1980 r. (ustawą z 7.4.2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, Dz.U. z 2022 r. poz. 1098);
 • nowych wymogów pism procesowych, terminu wniesienia apelacji, zaskarżalności postanowień zapadających w postępowaniu apelacyjnym (ustawa z 9.3.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2023 r. poz. 614).
 • składu sądu w postępowaniu apelacyjnym (ustawa z 7.7.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2023 r. poz. 1860),
 • postępowania o stwierdzenie nabycia spadku (ustawa z 28.7.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2023 r. poz. 1615).

Autor w przystępny sposób dokonuje omówienia najistotniejszych przepisów z zakresu postępowania apelacyjnego, wskazując obowiązujące orzecznictwo. W publikacji znajdują się również przykładowe wzory apelacji i orzeczeń zapadających w tym postępowaniu.

Publikacja jest w szczególności polecana dla pełnomocników procesowych: sędziówadwokatów, radców prawnych oraz aplikantów adwokackich i radcowskich.

Autor
Michał Kłos
Rok wydania
2023
Rodzaj oprawy
Miękka ze skrzydełkami
Wiek
15-99 lat
Seria
Komentarze & Linia orzecznicza
Miejsce wydania
Warszawa
Liczba stron
328
Data wydania
2023-10-30
Wysokość
205
Szerokość
145
Grubość
17
Wydanie
2
Grupa asortymentowa
Prawo, Aplikacja

Odkryj bogactwo wiedzy prawnej z wydawnictwem C.H. BECK! Teraz możesz mieć najlepsze książki prawnicze w zasięgu ręki - wybierz opcję odbioru osobistego w Warszawie lub wygodną dostawę wysyłkową. 

Bez względu na to, czy jesteś studentem prawa, praktykującym prawnikiem czy po prostu pasjonatem tematyki prawnej, nasze publikacje zapewnią Ci solidne podstawy i najnowsze treści. Skorzystaj z naszej oferty już dziś i zgłębiaj tajniki prawa z wydawnictwem C.H. BECK. Oferujemy najnowsze publikacje prawnicze, komentarze, kodeksy oraz wiele innych opracowań, które sprawią, że zagadnienia prawne staną się dla Ciebie jasne i interesujące. 

Tylko teraz publikacje wydawnictwa C.H. BECK w atrakcyjnych cenach, nawet do 20% taniej! Skorzystaj z promocji już teraz!

Brak opini
Produkt dodany do ulubionych